Po stopách Vikingů

Školní rok se pomalu chýlí ke konci a my, studenti Gymnázia Třebíč, jsme se vydali do Dánska, abychom nahlédli pod pokličku života Vikingů. Všichni jsme odpoledne 30. května 2017 přešlapovali na parkovišti u zimního stadionu a nedočkavě čekali na příjezd našeho autobusu. Po naskládání zavazadel do kufru jsme se rozloučili s Třebíčí a vyrazili na dlouhou cestu za poznáním.

První zastávka byla ve městě Billund, kde byla naším cílem návštěva zábavního parku Legoland. Všichni jsme plni očekávání vešli a nestačili se divit. Každý se rozutekl na atrakci, která ho zaujala nejvíce, a že jich tam bylo požehnaně. Na výběr byly například horské dráhy, dům hrůzy nebo projížďka vláčkem. K tomu všemu jsme se mohli pokochat modely známých světových měst postavených z lega! Navečer jsme se ubytovali v krásném hostelu ve městečku Fredericia.

Další den jsme se po vydatné snídani vydali do okolí města Ribe, kde se nachází vikingský skanzen. Zde jsme byli vikingskému životu nejblíže. Viděli jsme, jak kdysi žili a jakými hrami si zkracovali dlouhé chvíle. Poté jsme se přesunuli přímo do města Ribe, což je nestarší město Dánska, dříve také sídelní město králů. Viděli jsme povodňový sloup, sochu původem české královny Dagmar vystupující z lodi, katedrálu Ribe Domkirke, nejstarší radnici a hostinec Dánska. Také jsme se podívali na ostrov Rømø, kde naši pozornost zaujala usedlost, která kdysi patřila kapitánovi velrybářské lodi. Uvnitř jsme měli možnost prohlédnout si kostru velryby, ale také různé nástroje na jejich lov. Odpoledne jsme strávili na nejkrásnější pláži Dánska. Když jsme na pláž Lakold Strand dorazili, všichni se vydali ke břehu. Bosýma nohama jsme zkoušeli, jak studená voda zde je.

Cestou na ostrov Fyn jsme přejížděli přes nejdelší evropský most, který měří 18 km a jeho výška je 72 m nad mořem. Na ostrově jsme si prohlédli muzeum vikingských lodí, které se nachází přímo na břehu fjordu.

Co by to bylo za návštěvu Dánska, kdybychom nenavštívili hlavní město Kodaň? Tak jsme se tam v odpoledních hodinách rozjeli. Prohlédli jsme si nejznámější pamětihodnosti, jako je Malá mořská víla, královský zámek Amalienborg, kde sídlí královna Markéta II. se svojí rodinou, zámek Christiansborg, což je budova dánského parlamentu a nejvyššího soudu, a starý přístav Nyhavn. Viděli jsme také sochu nejznámějšího dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena. V nočních hodinách jsme nasedli na trajekt a vydali se do německého města Rostock, čímž jsme museli dát nádhernému Dánsku sbohem. Cestou domů jsme ještě navštívili aquapark Maya Mare u města Halle, který završil náš výlet.

Dánsko jsme sice opustit museli, ale krásné vzpomínky nám zůstanou navždy.

Lucie Křížová, 1.C

Partneři Gymnázia v Třebíči
spinner