Jakub Málek

Málokdy jsme se na gymnáziu nudili

Pan Mgr. Jakub Málek je advokátem a partnerem advokátní kanceláře PEYTON legal. Na třebíčském gymnáziu maturoval v roce 2010. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Mimo svůj profesní život se věnuje sportu, gastronomii a umění. Také se nám svěřil, že velmi rád čte. Byl velmi vstřícný a ochotný s námi komunikovat, je velmi sympatický a je poznat, že má k našemu gymnáziu blízký vztah. Položily jsme mu několik otázek ohledně jeho profese a vzpomínek na gymnázium: 

Na co nejraději vzpomínáte z dob svého studia na gymnáziu?

Určitě rád vzpomínám na celou naši třídu, moc fajn kolektiv lidí i v rámci celého ročníku, učitele a atmosféru. Jedna z hlavních vzpomínek, kterou na gymnázium mám, je to, že jsme se málokdy nudili – pořád se na škole něco dělo, a to jak v rámci výuky, tak mimo ni. Gymnázium pořádalo poměrně hodně mimoškolních aktivit a i samotné hodiny byly často velmi pestré.

Z jakého důvodu jste se rozhodl studovat práva?

Musím říct, že se to ve mně objevilo někdy právě během studia na gymnáziu, ale nemyslím si úplně, že by mě k tomu pohnulo samotné gymnázium. Spíše to byla shoda okolností, ale již prakticky od 14 let jsem si říkal, že bych chtěl být advokátem. Možná za to mohly i „právnické“ seriály v televizi… těžko přesně říct. Zpětně to beru skoro jako samozřejmost. 

Co je na Vaší profesi nejlepší a co je na ní nejtěžší?

Za sebe považuji za nejlepší obrovskou pestrost a různorodost možného skutečného zaměření, specializace a profesního směřování, ale vlastně i každodenní práce, pokud se jako právník věnujete obecnější praxi. Nejtěžší na mé profesi považuji nutnost skloubení maximální profesionality, empatie, asertivity, smyslu pro detail a jakési intuice pro to, co klient chce, a zároveň pro to, co skutečně potřebuje či může získat – často jsou to totiž rozdílné věci.

Jste spokojený s množstvím svého volného času?

Vzhledem k tomu, že mám rodinu a poměrně hodně mimopracovních zájmů, tak volného času bych jistě mohl mít více. Čas s rodinou totiž nemá limity. Prací trávím poměrně hodně času, ale částečně je to i tím, že je má práce i mojí zábavou a koníčkem. To s sebou ale nese i rizika – pokud je práce i váš koníček, může vás nakonec o skutečný volný čas obrat, a volný čas je velmi důležitý.

Co Vás na studiu práv nejvíce překvapilo?

Nejvíce mne asi překvapilo, jak poměrně jednoduché bylo skloubit školu a práci. Začal jsem v advokátní kanceláři pracovat již po prvním ročníku a nikdy jsem neměl problém s tím stíhat obojí. Ač to samozřejmě asi bylo mírně na úkor školy, praxe při studiu mi dala velmi mnoho a nelituji toho. Vím však, že nyní je již na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, co se docházky a práce během semestru týká, přísnější přístup. 

Monika Tomková, Amálie Hanáčková, Eva Maria Spekhorstová, 6. G

Jakub Málek

Naše webové stránky používají soubory cookie. Prohlížením našich webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace zde.