United KingdomUnited Kingdom

Jak Francouzi poznali krásy České republiky 

     První červnové pondělí přivítali naši studenti v rámci výměnného pobytu své francouzské kamarády v Třebíči. Ti přijeli před pátou hodinou odpoledne, následovalo vřelé přivítání a přesun do rodin. Zbytek dne se odehrál spíše v klidném duchu domácího prostředí po náročné cestě.  

     V úterý ráno čekalo na Francouze přivítání i ze strany vedení školy spojené s malým pohoštěním pro všechny. Čeští studenti provedli své korespondenty po škole, ti pak dostali pracovní list se základními českými slovíčky a frázemi a zahráli si v naší tělocvičně kin-ball. Absolvovali také lekci tance, okusili oběd v centrální jídelně a v rámci odpoledního programu si prohlédli židovské město a synagogu.  

     Ve středu o půl deváté ráno čekal na francouzské i české studenty autobus, který je odvezl na dvoudenní výlet do Prahy. Hned po příjezdu navštívila francouzská skupina s průvodcem Pražský hrad. Dále viděli chrám svatého Víta, Zlatou uličku, Malou Stranu a Karlův most. Po krásné, ale vyčerpávající prohlídce metropole České republiky se naši korespondenti ve středu večer ubytovali v penzionu Akát a ochutnali známá česká jídla, např. kuřecí vývar a svíčkovou s knedlíky.  

  Druhý den se studenti vydali na další místa Prahy. Ve čtvrtek si prohlédli Prašnou bránu, Obecní dům, Dům U Černé Matky Boží, Betlémskou kapli, prošli se Pařížskou ulicí i Staroměstským náměstím a v pauze na oběd zavítali do Palladia na malé nákupy a občerstvení. Následně se vydali na Václavské náměstí a absolvovali prohlídku Národního muzea. Ve čtyři hodiny odpoledne vyzvedl v Praze studenty autobus a do Třebíče dojeli ve večerních hodinách.  

     V pátek měli Francouzi možnost navštívit výuku a zúčastnili se v menších skupinách hodin francouzštiny, angličtiny, němčiny či zeměpisu. Na dvě hodiny v lavicích navázal sportovní program s turnajem ve frisbee. Po návratu do školy si francouzští studenti zahráli Kahoot na česká slovíčka a poté došlo na zhodnocení společného programu. Odpoledne se pak odehrálo v režii našich studentů, například jedna skupinka se čtrnácti studenty vyrazila do jihlavské zoo. Počasí jim ale nepřálo, a tak si museli vystačit s návštěvou Cityparku.  

    Po zdařilém týdnu přešel o víkendu program do rukou českých rodin. S naší česko-francouzskou dvanáctičlennou skupinou jsme se v sobotu rozhodli vydat za českou kulturou. Rozhodli jsme se pro návštěvu Moravy. Naše kroky vedly do Lednicko-valtického areálu, kde jsme kromě zámku navštívili například také minaret. Dále jsme se podívali do Pavlova, pokochali se výhledem na vodní dílo Nové Mlýny a náš výlet jsme zakončili zastávkou v Pasohlávkách. Francouzi si kromě kulturních zážitků odvezli určitě také zážitek gastronomický, a to v podobě párku v rohlíku. Program pokračoval večerem u Jáchyma, jednoho z českých studentů, který se odvážil k sobě domů pozvat všech čtyřicet účastníků výměnného pobytu. Ve skvělém kolektivu jsme tak zakončili sobotu.  

     Někteří využili nedělní ráno k odpočinku, někteří k obdivování dalších českých krás, například v podobě rybaření. V odpoledních hodinách jsme si při sluníčku společně s dalšími účastníky výměnného pobytu zahráli beach volleyball. Celý pobyt jsme uzavřeli večerním piknikem na Nivě, který dokázal, jak skvělá parta dohromady jsme. 

     Téměř všichni se o víkendu rozhodli ukázat francouzským hostům místní kulturu a přírodu. Studenti si pro své korespondenty připravili výlety například do Telče, na Macochu, do Punkevní jeskyně, do jihlavské zoo nebo uspořádali výšlap na Pekelný kopec nedaleko Třebíče. Nechyběla ani troška adrenalinu při jízdě na motokárách.  

     Pondělní odjezd nebyl vůbec jednoduchý, pro někoho z emočního hlediska, pro jiného kvůli brzkému vstávání. Francouzská výprava se totiž vydala na svou cestu na vídeňské letiště už o půl páté ráno. Po dlouhém loučení nasedli naši francouzští kamarádi se slzami v očích do autobusu a vydali se na cestu domů.  

Monika Peroutková

Naše webové stránky používají soubory cookie. Prohlížením našich webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace zde.