United KingdomUnited Kingdom

Poslanecká sněmovna omládla! Na program političky Decroix dorazilo dvě stě studentů z Vysočiny

V úterý 28. března se do hlavního města České republiky vydali studenti pěti gymnázií z Vysočiny. Všech dvě stě studentů se vypravilo za poznáním chodu dolní komory Parlamentu České republiky. K simulaci práce ve Sněmovně jim měl posloužit program „Staň se poslancem“, který si vzala na starost paní poslankyně Eva Decroix.

Do Prahy jsme vyjeli časně zrána. Jak to tak v březnu bývá, proměnlivé počasí moc pozitiv nepřineslo. Ihned po příjezdu se skupiny z třebíčského gymnázia ujal nebojácný asistent Tomáš Haas. Zprvu se projevil jako náš osobní fotograf a když bylo dílo dotvořeno, nasměroval nás přes sekci kontrolních opatření a šatnu dál do sálu, kde už netrpělivě čekala paní poslankyně Eva Decroix, tvůrkyně celého programu.

Po úvodním přivítání dostala každá škola za úkol vytvořit svou vlastní politickou stranu a demokratickým hlasováním určit předsedu a místopředsedy poslaneckého klubu. Na výběr bylo několik návrhů zákonů, z kterých si měla skupina stanovit ten prioritní. Po velkých neshodách se strana přece jen musela na výsledném programu dohodnout.

Zvolení zástupci oproti zvyklostem jednali před plénem o tom, který ze zákonů se bude projednávat. V rámci hry vytvořené poslankyní Decroix byl vybrán zákon o velice kontroverzním a dnešní společností často rozebíraném tématu – o manželství pro všechny. Každý z nás byl zařazen do jednoho z odborných výborů. Výsledkem naší práce v nich byly pozměňovací návrhy v již zmíněném zákoně.

Nakonec jsme se ocitli v jednacím sálu Poslanecké sněmovny, kde se projednávaly návrhy změn v zákoně tzv. zkrácenou procedurou legislativního procesu. Konalo se tedy pouze jedno čtení z běžných tří. Pomocí optické většiny bylo možno zaznamenat počet zdvihnutých rukou pro souhlas, nesouhlas či zdržení se hlasování. Celý proces byl již tak zdlouhavý, proto si nikdo z nás nedokázal představit, jaké to je jednat desítky hodin. Slavnostní rozloučení bylo zakončeno velkým potleskem.

Po náročném dni jsme se v pozdních odpoledních hodinách vrátili zpět do Třebíče a rozešli se směrem k domovům. Z výletu jsme si odnesli zajímavé zkušenosti či zamyšlení nad výhodami a nevýhodami práce členů Poslanecké sněmovny. Jisté ale je, že takováto příležitost se dobře pamatuje celý život.

Natálie Mičková, 3. A

Naše webové stránky používají soubory cookie. Prohlížením našich webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace zde.