United KingdomUnited Kingdom

Přednáška Michala Žáka o klimatické změně

Předpověď na středu 13. prosince? Mlha, dešťové přeháňky, 4 °C a na GTR Michal Žák, meteorologická ikona a absolvent naší školy, s přednáškou o klimatické změně. 

Docent Michal Žák vystudoval po gymnáziu obor meteorologie a klimatologie na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Na této fakultě stále přednáší, my ho však známe z obrazovky České televize, kde v pořadu Předpověď počasí přepíná ovladačem barevné mapky a informuje nás, zda bude vhodné přibalit si deštník nebo sněžnice. V České televizi působí jako moderátor již 18 let.

Ve své přednášce seznámil studenty s globálním oteplováním, jak funguje, jak se projevuje a jaký má dopad na planetu. Hovořil o extrémech počasí, se kterými se setkáváme nejen ve světě, ale i v naší zemi. Upozornil také na to, že extrémy jsou čím dál častější a běžnější, např. požáry, tornáda, silná krupobití, masivní teplá vlna aj. Věnoval se i jiným aktuálním klimatickým problémům, např. ovzduší v New Yorku, které bylo znečištěno červnovými požáry v Kanadě.

Žákův kolega Daniel Tichý pohovořil o zkušenostech z natáčení cyklu Klima mění Česko, v rámci něhož navštívili více než osmdesát míst v České republice. Díky tomuto pořadu se podařilo rozšířit povědomí obyvatel o dopadech klimatických změn, mnoho obcí pak zavedlo adaptační strategie.

Konec přednášky poskytl prostor pro dotazy, což vyústilo v další debatu, v níž se řešila i samotná Třebíč.

 

Lilian Dobešová, Pavla Kopečná

Naše webové stránky používají soubory cookie. Prohlížením našich webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace zde.