United KingdomUnited Kingdom

Studenti Gymnázia Třebíč v Evropském parlamentu ve Štrasburku

V pondělí 2. října 2017 jsem jako jeden ze členů delegace studentů třebíčského gymnázia vyrazil v doprovodu zástupkyně ředitelky školy Mgr. Lenky Chybové na cestu do Štrasburku. Hlavním bodem návštěvy, která se uskutečnila na základě pozvání europoslance Jaromíra Štětiny, byla návštěva zasedání Evropského parlamentu.

Cesta luxusním dvoupatrovým autobusem s internetovým připojením a zásuvkami probíhala vcelku rychle. Čas jsme si krátili sledováním firmů na tabletech, které byly v autobuse k dispozici. V Praze se k nám připojili studenti z pražského gymnázia Na Vítězné pláni, studenti Obchodní akademie v Chrudimi a několik studentů z Českých Budějovic a z Jablonce nad Nisou.

Do Štrasburku jsme dorazili oproti plánu asi o hodinu dříve, a tak jsme si prošli čtvrť Petite France. Unavení po dlouhé cestě jsme se těšili na návštěvu francouzské restaurace Bistrot des Copains a na večeři, která se skládala z menu o třech chodech. Nocleh jsme měli zajištěný v hotelu Premiere Classe ve městě Obernai, které se nachází zhruba 25 km od centra Štrasburku.

Ráno jsme všichni vstali plni očekávání, protože nás čekal hlavní bod programu – návštěva Evropského parlamentu ve Štrasburku. V budově parlamentu nás nejprve přivítal Jan Řebřina, úředník EP. Ten nás seznámil se základními informacemi o této instituci, o procesu integrace Evropy a vytváření a přijímání legislativy v rámci Evropské unie. Poté se ujal slova Jaromír Štětina, europoslanec, který je v Evropském parlamentu členem nejsilnější frakce EPP – Evropské lidové strany. Všechny nás překvapil svými zkušenostmi a zážitky z doby, kdy pracoval jako vojenský zpravodaj. Dlouhodobě se zajímá o situaci v Rusku a na Ukrajině a velmi často tyto oblasti navštěvuje. Vyprávěl nám o tom, v čem spatřuje hlavní pozitiva EU. Zdůrazňoval zejména, že díky EU máme v Evropě nejdéle trvající mír. Jeho projev byl velmi upřímný. Ocenili jsme i to, že se nebál mluvit ani o záporech EU, mezi které podle něj patří především byrokracie uvnitř EU. Vyprávěl nám o svých zkušenostech z neustálých přesunů poslanců mezi Bruselem a Štrasburkem. Europoslanci většinou sídlí v Bruselu a do Štrasburku dojíždějí pouze jednou měsíčně na čtyři dny, aby zde zasedali v plénu Evropského parlamentu.

Samotné zasedání pléna jsme poté sledovali z tribuny. Poměrně nevelká účast evropských poslanců mohla potěšit euroskeptiky. Přítomných poslanců bylo opravdu poměrně málo, ale vzápětí jsme se dozvěděli, že každý europoslanec má svoji kancelář, odkud sleduje jednání on-line a ke svému projevu se může přihlásit přímo odtud. Ale nebyli jsme svědky pouze jednání europoslanců. Přínosem byly naše debaty s asistentem Jaromíra Štětiny Jiřím Klinderou nebo asistentkou Pavlínou Hájkovou.

Po obědě v budově Evropského parlamentu a fotografování se před vlajkami všech členských států EU jsme budovu parlamentu opustili a prohlédli si společně nejzajímavější místa Štrasburku. Mě osobně nejvíce oslovila dominanta Štrasburku katedrála Notre-Dame a typické alsaské hrázděné domy. Po krátkém osobním volnu následovala večeře v tradiční štrasburské restauraci, kde jsme ochutnali tamější kulinářské speciality. Následovala večerní prohlídka centra a odjezd do hotelu.

Poslední den jsme navštívili muzeum čokolády a „smlsli si“ na hořké, mléčné, bílé, ale i karamelizované čokoládě. Seznámili jsme se s technologií výroby čokoládových figurek a poslední eura jsme utratili v centru Štrasburku za vynikající francouzská vína a sýry. Pak už nás čekala pouze dlouhá a únavná cesta autobusem domů do Třebíče. Velké díky patří právě panu Jiřímu Klinderovi za perfektní organizaci našeho výletu, který byl nejen poučný, ale i okořeněný zábavnými historkami.

Za studenty Gymnázia Třebíč Martin Pešl, 8. G

Naše webové stránky používají soubory cookie. Prohlížením našich webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace zde.