United KingdomUnited Kingdom

Svět je báječné místo k recitování

V pondělí 13. března proběhlo okresní kolo recitační soutěže žáků základních škol a nižších gymnázií. Gymnázium Třebíč reprezentovali čtyři studenti: Alex Mach a Vojtěch Palát (2. G), Kristýna Tomanová (3. G) a Barbora Dvořáková (4. G).

Konkurence byla tento školní rok veliká. Ve třetí kategorii (6. a 7. ročníky) se sešlo 15 recitátorů, Alex Mach byl oceněn čestným uznáním. Ve čtvrté kategorii (8. a 9. ročníky) předneslo své texty 19 žáků – Barbora Dvořáková získala čestné uznání a třetí místo. Poděkování si zaslouží všichni zúčastnění za skvělé výkony, odvahu stoupnout si před neznámé publikum a radost z přednášení.

Recitaci můžeme považovat za tradiční disciplínu. Někomu může připadat zastaralá a nemoderní. Přesto se stále vyvíjí a má své místo v současné kultuře. V posledních letech se objevují i nové formy přednesu, které se přizpůsobují modernímu vkusu. Například slam poetry má velkou fanouškovskou základnu.

Nesmíme zapomenout, že recitace rozvíjí komunikační dovednosti. Učíme se vyjadřovat své myšlenky a kultivujeme svůj hlasový projev – pracujeme s hlasem, intonací, tempem řeči, gesty. Skrze literární dílo vyjadřujeme své emoce, sdělujeme je tomu, kdo poslouchá. Chceme, aby nás slyšel. To vše jsou dovednosti, které ocení mnoho profesí. Nemusí se jednat jen o budoucí herce či moderátory.

Recitace je také prostředkem sdílení. Vybíráme z literárního kánonu více či méně známé položky, věnujeme jim pozornost a posíláme je směrem k našim posluchačům, kteří je možná opět pošlou někam dál.

Pavla Kopečná

Naše webové stránky používají soubory cookie. Prohlížením našich webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace zde.