United KingdomUnited Kingdom

Volby „nanečisto“ 

V pondělí 12. 12. 2022 se na gymnáziu konaly studentské prezidentské volby. Studenti, kteří dovršili 15 let, měli příležitost vyjádřit svůj názor na post budoucí hlavy státu. Z celkového počtu 484 oprávněných voličů přišlo k volbám 56,6 %, odevzdáno bylo 274 hlasů, z toho 262 hlasů bylo platných. 

Výsledné počty hlasů pro jednotlivé kandidáty byly následující: 

 1. Danuše Nerudová – 164
 2. Petr Pavel – 52
 3. Andrej Babiš – 20
 4. Marek Hilšer – 12
 5. Pavel Fischer – 9
 6. Jaroslav Bašta – 3
 7. Denisa Rohanová, Tomáš Zima – 1
 8. Josef Středula – 0

 

Výsledky studentských voleb v řádném termínu odevzdalo 504 škol, z toho 233 gymnázií, 209 středních odborných škol (SOŠ) a 62 učilišť (SOU). Bylo odevzdáno 76 136 platných hlasovacích lístků. Porovnání s celostátními výsledky lze najít na tomto odkaze: https://infogram.com/sv2022-1kolo-1h7v4pwypzl1j6k. 

Studentské prezidentské volby pořádá JSNS, dříve Jeden svět na školách. JSNS je jedním ze vzdělávacích programů organizace Člověk v tísni. JSNS se snaží podílet na výchově zodpovědných mladých lidí, kteří se orientují v současném světě, dokáží kriticky přistupovat k informacím, nejsou lhostejní k společenským událostem a dění kolem sebe skutečně ovlivňují. 

Pořádáním studentských voleb chce JSNS přispět k aktivnímu, zodpovědnému a sebevědomému občanství budoucích prvovoličů. Cílem akce je seznámit studenty středních škol s principy zastupitelské demokracie a s volebním systémem České republiky, a to na základě vlastních zkušeností s pořádáním voleb.  

Studenti 2. B, kteří volby na naší škole zajišťovali, si zapůjčili urnu a zástěnu na městském úřadě, uspořádali volební místnost, nechali vyvěsit vlajku, registrovali voliče podle abecedního seznamu a na závěr spočítali výsledné hlasy.  

JSNS uspořádala 8. prosince 2022 debatu studentů s prezidentskými kandidáty. Debaty se zúčastnili Pavel Fischer, Marek Hilšer, Petr Pavel a Josef Středula. Pozvání na debatu odmítl Andrej Babiš, z důvodu nemoci se omluvila Danuše Nerudová. Osloveno bylo prvních šest kandidátů dle předvolebního průzkumu. Na záznam debaty se mohli studenti podívat na webových stránkách JSNS, případně na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=qMbN3OS5oUI&t=7s. 

Volební účast se v České republice pohybuje mezi 18–60 %. V porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie u nás chodí k volbám o 10–15 % méně voličů. Nižší volební účast může být způsobena mnoha faktory. Patří mezi ně nedůvěra v sílu hlasu jednotlivce, špatná orientace ve volebním systému ČR, znechucení politikou nebo nedostatečně rozvinutá občanská společnost. 

Samotné výsledky studentských voleb JSNS vnímá jako specifickou výpověď o nejmladší generaci – jejích názorech a postojích. Domnívají se, že by je politici, média a široká veřejnost neměla ani přeceňovat, ani přehlížet. 

A jak volby hodnotili samotní studenti ze 2. B? Vybíráme některé z reflexí: 

 • Líbí se mi, že se toto téma rozšiřuje i mezi budoucí voliče, kteří v tom zatím nemají moc přehled. 
 • Líbila se mi organizace bez problémů a hádek a také to, že každý měl nějakou roli. 
 • Za mě skvělá zkušenost. Průběh byl dobrý. Organizace byla také dobrá. A nevyhrál Babiš, takže taky dobré. 
 • Výsledky nehodnotím kladně. Rozhodnutí některých se mi zdá příliš unáhlené. Myslím si, že většina holek volila paní Nerudovou jen proto, že je to žena. Myslím si, že se mnoho studentů nedívalo na plány a cíle jednotlivých kandidátů. Každý má ale právo na své rozhodnutí. 
 • Jediné, co se nepovedlo, bylo, že několik studentů nepochopilo, jak správně zakroužkovat kandidáta, a potom byly ty hlasy neplatné, ale nemyslím si, že by to byla naše chyba. 
 • Líbila se mi volební komise, která byla velice usměvavá. 

Pavla Kopečná, Veronika Matyášová 

Zdroj: https://www.jsns.cz/projekty/studentske-volby 

 

  

Naše webové stránky používají soubory cookie. Prohlížením našich webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace zde.