United KingdomUnited Kingdom

VÝSLEDKY STUDENTSKÝCH VOLEB NA NAŠEM GYMNÁZIU

​V rozmezí od 20. – 21. září 2021 se po celé České republice konaly na středních školách Studentské volby. Tuto akci pořádá JSNS a jednou ze zúčastněných škol se stalo i naše gymnázium. Studenti od 15 let si během této akce mohli vyzkoušet, jak to bude vypadat, až sami půjdou volit. Cílem také je seznámení budoucích prvovoličů s volebním systémem České republiky, zároveň jde o snahu zvýšit účast prvovoličů a mladých lidí v řádných volbách.

A jak to tedy u nás dopadlo?

Pro vstup do parlamentu je nutné splnění pětiprocentní hranice, tu u nás překročilo 5 stran. Nejvyšší počet platných volebních lístků získala koalice Piráti a Starostové, jež dosáhli 29,6 %. Druhý nejvyšší počet získala koalice SPOLU – ODS, KDÚ-ČSL, TOP 09 s 20,5 %. Další 3 koalice se uspořádaly v těsném závěsu za sebou v pořadí Strana zelených (10 %), Urza.cz: Nechceme vaše hlasy (9,6 %) a ANO 2011 (9,1 %).

Kdybychom měli porovnat výsledky voleb na našem gymnáziu s volbami skutečnými, tak by největší propad zaznamenalo ANO. Strana Andreje Babiše získala v reálných volbách přes 27 procent hlasů, kdežto v těch studentských jen něco málo přes devět procent. Další velký rozdíl je patrný u koalice Piráti a Starostové. Toto politické uskupení studentské volby vyhrálo, avšak v těch skutečných nebyl jeho výsledek zdaleka tak dobrý. Naopak koalice SPOLU se může pochlubit srovnatelnými čísly jak ve studentských, tak v těch skutečných volbách. Na závěr dodejme, že Strana zelených se do Poslanecké sněmovny nedostala.

Martin Mandát, 2. A

Volební komise s předsedkyní Saskii Dobešovou

 

Naše webové stránky používají soubory cookie. Prohlížením našich webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace zde.