United KingdomUnited Kingdom

Země nezemě

Znáte Karambolské císařství? Chtěli byste poznat tamní zvyky, památky, jídla či jazyk? Rádi byste na malý výlet? Ti, kteří dorazili na únorové setkání Klubu zvídavých dětí, tuto unikátní příležitost měli. Společně jsme se vydali na tajnou expedici, na průzkum málo probádané země. Jízdenky byly přichystány do Zunzuniky, Pišišvorie, Susbekistánu a Lomburska, děti si ale vybraly svoji vlastní destinaci – Karambolské císařství.

Dozvěděli jsme se, že karambolština je značně nesrozumitelný jazyk. Místní občané se zdraví „kplansáae’a“, což ovšem znamená i děkuji, prosím a loučení. Karambolci by chtěli v co nejkratší době provést reformu jazyka po vzoru němčiny, aby nedocházelo k dalším, politováníhodným nedorozuměním. Architektura je v této zemi rovněž problematická. Domy se tu staví vzhůru nohama, de facto na střechu. Jak byste se vykoupali ve vaně, která visí naopak? Obráceně jsou zde také noty, navíc jsou jenom dvě – f7 a x9. Rádia nejčastěji hrají „I believe I can fly“. Přesto nebo možná právě proto je nejoblíbenějším sportem „padaná“, „famrpád“ a „velehrb“. V posledně zmiňované aktivitě jde samozřejmě o velmi neohrabanou jízdu na velbloudovi. Znak země, který trochu připomíná hořící kaktus, představuje spálení a spadnutí. Namaloval ho sám karambolský císař Nekňuba a pro svoji vysokou uměleckou hodnotu byl tento emblém umístěn v galerii hlavního města.

Cestovní doklady na tuto dobrodružnou cestu děti nepotřebovaly. Výlet se uskutečnil na křídlech fantazie, účastníci tajemnou zemi sami vymýšleli a popisovali. Klub zvídavých dětí pořádá Gymnázium Třebíč pro žáky 1. stupně. Únorové setkání bylo zaměřeno na češtinu a tvůrčí psaní. Na své si v klubu ale přijde každý. Žáci už také počítali, tvořili ve výtvarné dílně, kuchtili v biologické laboratoři nebo si hráli s roboty. V tomto školním roce je čeká ještě například svět brouků či chemické pokusy.

Pokud máte zvídavé či zvědavé dítě, které se chystá na gymnázium, nebo i to, které se zatím nikam nechystá, určitě do klubu přijďte. Podíváte se, jak to u nás vypadá, vyzkoušíte něco nového a rozhodně se nebudete nudit. Klub je místem, kde děti mohou rozvíjet svoji kreativitu, získávat dovednosti a znalosti pro další studium, mohou tu přemýšlet o světě kolem, ať už o tom reálném nebo fantastickém. Kplansáae’a!

Pavla Kopečná

Karambolské císařství

Ukázka kolektivního textu – příběh, který karambolské babičky čtou karambolským vnoučátkům před spaním:

„Zvířecí tragédie“

Beruška byla zelená a jedla slony. Sloni byli slaní. Sloni se vyskytovali ve vodě a požírali aligátory. Jenže jednou aligátor sežral je! A tak se kruh uzavřel. Kdo koho vlastně sežral? Kanibal sežral kanibala. A stromy byly malinečké. Chtělo se nám všem brečet, ale už nebylo pro koho…

Naše webové stránky používají soubory cookie. Prohlížením našich webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Další informace zde.